METODIKA DRAMATICKÉ PRÁCE
Informace o semináři
Zaměříme se na tvorbu s dětským kolektivem. Jaké jsou základní faktory, na které se zaměřit v komunikaci s konkrétní dětskou skupinou. Jakými cestami a cestičkami se můžeme ubírat při hledání a sbírání materiálů pro budoucí inscenaci. Kolik si můžeme zkusit zákrut, slepých uliček a odboček. Kde brát inspiraci, jak inspirovat a podněcovat děti k přinášení nápadů, jak je umět rozvíjet a přetvářet. Jak využít hry a postupy dramatické výchovy v hledání inscenačního tvaru.
Lektorka semináře – Michaela Homolová
Režisérka, herečka, pedagožka. S divadlem začínala před mnoha lety v dětském loutkářském souboru a v dramaťáku. Následovalo studium na DAMU, na katedře alternativního a loutkového divadla obor režie-dramaturgie. Od roku 1999 je členkou souboru Naivního divadla Liberec jako režisérka a herečka a poslední dva roky i jako umělecká šéfka. Zde účinkovala ve více jak 20 inscenacích a přibližně tolik jich i režírovala. Za svou tvorbu získala i několik ocenění, například Cenu Festivalu PIF Zagreb 2013 (Chorvatsko) za režii inscenace Budulínek, Cenu Divadelních novin 2016 za autorství inscenace Čechy leží u moře (spolu s R. Malým a V. Peřinou), Cenu festivalu Mateřinka 2019 za autorský vklad a režii inscenace Šššš. Šššš. Hůůů. Haf!, Cenu Divadelních novin za tvůrčí počin sezóny 2018/2019 v kategorii Loutkové a výtvarné divadlo – za režii inscenace Šššš. Šššš. Hůůů. Haf!.
Zároveň působí jako hostující režisérka v divadlech v ČR i v zahraničí.
Souběžně s uměleckou činností se věnuje i pedagogické praxi. V letech 2009-2018 působila jako pedagog literárně-dramatického oboru ZUŠ Liberec. Její žáci se pravidelně zúčastňovali přehlídek Dětská scéna, Mladá scéna, Wolkrův Prostějov a dalších a mají za sebou mnoho úspěchů na celostátní úrovni.
Od roku 2018 vyučuje na katedře alternativního a loutkového divadla DAMU režijní a dramaturgickou a inscenační tvorbu.